Zámek je dominantou obce, kulturní památkou stavitelského umění a ukázkou bydlení dřívější šlechty. Zámek je v jádru barokní stavba z roku 1736, přestavěná ve formách slezského empíru v 1. pol. 19. století. Přestavba 2. patra je z roku 1897. Původní barokní zámecká budova byla vybudovaná rodinou Beesů.
Stavitelé původní budovy nejsou známi, tu dodnes dochovanou nechal postavit v 18. století Karel Václav Beess z Chrostiny v barokním slohu jako jednoposchoďovou. V první polovině 19. století byl zámek přebudován ve stylu slezského empíru dle návrhu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela a koncem 19. století byla provedená přístavba 2. patra. Zámek byl sídlem majitelů velkostatku rodiny Beessů, kteří v zimním období přebývali ve Vídni a na letní sezónu přijížděli zpět do Hnojníka. Velkostatkář Jiří Beess byl posledním členem rodu, který na hnojnickém zámku žil. Mnozí členové rodu dosáhli kariéry ve stavovských a dvorských úřadech těšínského knížectví v 18. a 19. století, a zůstali zde i po rozpadu Rakousko-Uherska. Na zdejším katolickém hřbitově si nechali Beesové postavit rodovou hrobku, kde jsou také mnozí pochováni.
Po roce 1945 byl Beessům celý majetek konfiskován a 29. 8. 1946 byl poslední majitel hnojnického panství odtransportován do Německa, (v rámci poválečného odsunu Němců!), kde v roce 1955 zemřel. Správu zámku převzal Místní národní výbor. Došlo k přestavbě zámeckých interiérů převážně na kanceláře a byty. Po roce 1948 pak byla zbylá část mobiliáře odvezena do depozitářů hradu Šternberk na Moravě, kde zůstal uložen až do roku 1999. Aktem zestátnění končí více jak 200letá historie zámku, který zůstává němým svědkem starých časů a pořádků, kdy Beessové z Chrostiny patřili k významným slezským šlechtickým rodům a nesmazatelně se zapsali do dějin Těšínského knížectví.
Současný vlastník je společnost COPERSA corporation s.r.o., Ostrava